Jak zachować prawo jazdy na samochody osobowe, samochody ciężarowe, autobusy i ciągniki, pomimo kierowania samochodem po pijanemu?

Z posiadanego doświadczenia wskazać mogę, iż dla kierowców zatrzymanych przez Policję na prowadzeniu samochodu w stanie nietrzeźwości lub po użyciu alkoholu, wielokrotnie ważniejsza od kary grzywny czy pozbawienia wolności było uniknięcie zakazu prowadzenia pojazdów. Utrzymanie prawa jazdy miało znaczenie zwłaszcza dla tych kierowców, którzy zarabiali na życie kierując samochodami. Dla nich orzeczenie zakazu prowadzenia pojazdów na okres kilku, a nawet kilkunastu miesięcy oznaczało przede wszystkim utratę pracy i poważne kłopoty finansowe.

Jeżeli sprawca posiadający prawo jazdy kategorii B, C, D i E zostanie skazany za prowadzenie samochodu lub roweru w stanie nietrzeźwości, wówczas grozi mu utrata wszystkich posiadanych kategorii prawa jazdy. Na pewno w razie skazania za przestępstwo prowadzenia samochodu w stanie nietrzeźwości nie istnieje szansa na utrzymanie prawa jazdy tej kategorii pojazdów, do której należał pojazd, jaki prowadził sprawca w stanie nietrzeźwości.

Tytułem przykładu wskazać należy, iż jeżeli w stanie nietrzeźwości sprawca prowadził samochód osobowy, to w razie skazania za to przestępstwo straci prawo jazdy kat. B, natomiast masz szansę na zachowanie prawa jazdy wyższych kategorii, tj. C,D i E.

Aby przekonać Sąd by nie zabierał sprawcy prawa jazdy, sprawca nie można być biernym uczestnikiem postępowania karnego, lecz powinien w sposób aktywny przedstawić i udowodnić w Sądzie okoliczności przemawiające za zatrzymaniem tylko i wyłącznie prawa jazdy kategorii B, a pozostawienie prawa jazdy wyższej kategorii. Niewątpliwie udowodnienia będzie wymagał fakt, iż zagrożenie dla bezpieczeństwa w ruchu prowadzeniem samochodu w stanie nietrzeźwości nie było duże, czy też utrata prawa jazdy będzie dotkliwą karą finansową dla sprawcy i jego rodziny, jak też, iż prowadzenie samochodu w stanie nietrzeźwości miało charakter incydentalny. Bez wątpienia pomoc adwokata-obrońcy będzie miała decydujące znaczenie, jak Sąd oceni okoliczności w jakich doszło do prowadzenia samochodu w stanie nietrzeźwości oraz osobę sprawcy prowadzącego pojazd w stanie nietrzeźwości. Wśród przesłanek, które Sąd będzie brał pod uwagę przy podejmowaniu decyzji, czy pozostawić sprawcy prawo jazdy wyższych kategorii, niewątpliwie wymienić należy: stopień nietrzeźwości, rodzaj samochodu (osobowy czy dostawczy, jeżeli dostawczy to o jakiej masie), natężenie ruchu ulicznego (prowadzenie samochodu w godzinach szczytu czy też późnych godzinach nocnych), miejsce i droga prowadzenia pojazdu w stanie nietrzeźwości (np. duże miasto, czy też małe miasteczko; np. droga wojewódzka z dużym natężeniem ruchu, czy też drugorzędna droga lokalna z niewielkim przepływem samochodów i pieszych), okoliczności zatrzymania kierowcy (w trakcie wypadku drogowego, podczas kontroli drogowej), dotychczasowy tryb życia sprawy, niezbędność posiadania prawo jazdy dla wykonywania pracy, jak i ewentualne dotychczasowe wykroczenia drogowe popełnione prze sprawcę.

Podnoszenie argumentów za wymierzeniem przez Sąd łagodniejszej kary i np. orzeczenia zakazu prowadzenia pojazdów kat. B przy jednoczesnym zachowaniu prawa jazdy wyższych kategorii, tj. C, D czy E dopiero w apelacji od wyroku skazującego jest o wiele mniej skuteczne od rozważnej linii obrony przed Sądem I instancji. Dlatego tak istotne jest przygotowanie strategii obrony przed zarzutem popełnienia przestępstwa prowadzenia samochodu lub roweru w stanie nietrzeźwości jeszcze przed wezwaniem na rozprawę główną, gdyż potem może być już za późno, ponieważ tego rodzaju sprawy kończą się zazwyczaj na pierwszym terminie rozprawy.

Opracowano według stanu prawnego - sierpień 2012 r.

PRZYKŁADOWE
PUBLIKACJE PRAWNE
NASZEJ KANCELARII

Wykonanie strony www
Koszalin TwojaOferta.biz

Kancelaraia Adwokacka Koszalin
Zastrzeżenie prawne

Materiały przedstawione na stronie internetowej Kancelarii są zamieszczone jedynie w celu informacyjno-edukacyjnym. Żadna z informacji znajdujących się na tej stronie internetowej nie stanowi porady prawnej. Osoby zainteresowane uzyskaniem porady prawnej, opinii prawnej lub bardziej szczegółowych informacji dotyczących kwestii zawartych na tej stronie proszone są o skontaktowanie się bezpośrednio z Kancelarią Adwokacką adwokat Ilony Waskan. Dokładamy wszelkich starań, aby informacje zawarte na tej stronie były kompletne, prawdziwe i aktualne. Kancelaria nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ewentualne błędy lub braki w zamieszczonych materiałach, ani też za ewentualne rezultaty działań podjętych w oparciu o nie.

Ta strona używa plików cookies w celu poprawnego działania i zgodnie z polityką prywatności. Możesz zmienić warunki przechowywania lub dostępu do tych plików w Twojej przeglądarce. zamknij