banner

Przestępstwa bądź wykroczenia z udziałem nietrzeźwych kierowców niosą za sobą poważne konsekwencje karne.

O ile świadomość kierujących, że bezwzględnie nie wolno kierować pod wpływem działania alkoholu jest powszechna, o tyle kierowcy bardzo często wsiadają do samochodu pod wpływem mylnego przekonania, że już są trzeźwi, bo spożywali alkohol w poprzedni wieczór albo jak tłumaczą wypili jedno piwo bądź lampkę wina do obiadu.

Jak się bronić w tego rodzaju sytuacji, gdy wsiadłem do samochodu pozostając w mylnym przekonaniu, że jestem trzeźwy?

Okoliczność mylnego przekonania o swojej trzeźwości można by wykorzystać jako argument za przekonaniem Sądu o niższym stopniu winy kierującego, co może skutkować uwzględnieniem przez Sąd jego wniosku o warunkowego umorzenie postępowania i dać mu szansę na znaczne złagodzenie konsekwencji karnych, w tym zwłaszcza na znaczne obniżenie środka karnego w postaci zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych, np. z 3 lat zakazu nawet do 1 roku zakazu. To z kolei daje kierującemu możliwość szybszego odzyskania uprawnień do kierowania pojazdami i to bez konieczności zdawania egzaminu na prawo jazdy.

Nie można przypisać sprawcy popełnienia tego przestępstwa w wypadku, gdy miał podstawy sądzić, że spożyty przez niego alkohol – ze względu na znaczny czas od jego wprowadzenia do organizmu – uległ spaleniu, a nie nastąpiło to z powodu zbyt powolnego metabolizmu, o którym sprawca nie wiedział

Wprawdzie nie sposób sobie wyobrazić prowadzenia pojazdu nieumyślnie, lecz nieumyślnością może być objęty stan nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego. Ustawa nie przewiduje odpowiedzialności za nieumyślne prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego, dlatego też taki sprawca może ponosić odpowiedzialność za wykroczenie z art. 87 § 1 KW (tak w : KK red. Stefański 2019, wyd. 24/R.A. Stefański).

 

Z mojej praktyki zawodowej wskazuję, że aby wykazać niższy stopień winy kierującego należy dokładnie przedstawić okoliczności w jakich był spożywany alkohol, a dokładnie:

- ile i jakiego rodzaju alkoholu zostało wypite

- na jaki czas przed zdarzeniem był pity alkohol- np. poprzedniego dnia, podczas wczorajszej uroczystości, a gdyby zdarzyłoby się wypić alkohol na kilka godzin bądź kilkadziesiąt minut przed rozpoczęciem jego prowadzenia to wydaje się, że dużą szansą na wykazanie braku świadomości jest wskazanie np. że nic się nie jadło albo ze mało się jadło albo że działanie alkoholu zostało wzmożone przez spożycie leków. Można też wskazać na ogólny stan swojego organizmu, np. osłabienie spowodowane przebytą chorobą, niedospanie, dłuższy brak spożywania posiłków.

Z praktyki mojej Kancelarii i prowadzonych przeze mnie spraw Sąd uwzględnił „niższy stopień winy” mojego klientów w następujących sytuacjach:

- klient pomimo, że spożył dwa piwa na około 3-4 godzin przed tym jak wsiadł do samochodu to wcześniej nic nie jadł przez cały dzień i ciężko fizycznie pracował w pełnym słońcu

- klient biorący udział w imprezie z soboty na niedzielę, która zakończyła się spożywaniem alkoholu około 4:00 nad ranem i który potem w niedzielę odpoczywał i wypił 1 piwo na tzw. kaca. Został on zatrzymany przez policję, gdy jechał w poniedziałek rano do pracy.

- klient, który wypił 2 piwa i wsiadł do samochodu po kilku godzinach. Klient był w złym stanie emocjonalnym w związku z nagłą operację jego syna

Zastrzegam jednak, iż wszystko przed Sądem należy uargumentować, wykazać bądź chociażby uprawdopodobnić przy pomocy pozostałych dowodów.

Opublikowany w kategorii Aktualności, Utrata prawa jazdy 02 lut 2022

Blog ma charakter wyłącznie edukacyjny i zawiera treści jedynie o charakterze ogólnym, w których mogą zdarzyć się pominięcia.

Artykuły na blogu są aktualne w dacie ich publikacji, zaś w późniejszym czasie mogą nie odzwierciedlać stanu stale zmieniających się przepisów prawa.

Autor bloga nie bierze odpowiedzialności za jakąkolwiek szkodę, która została wyrządzona w związku zastosowaniem lub niezastosowaniem się do przekazanej na blogu treści.

Jeśli chcesz uzyskać poradę prawną – skontaktuj się ze mną poprzez formularz, mail bądź telefonicznie.